Календар г.

Коментари

Форум

WP: Черният пазар на кръв в България процъфтява
23 05 2011

Съпругът на Славка Петрова се е нуждаел от спешна операция, но лекарите са й казали, че трябва сама да намери нужната кръв. Така жената е преглътнала своята болка и е отишла да се пазари на черния пазар пред националната кръвна клиника. Това е мрачната реалност за пациентите и семействата в България, страна, в която донорите са обезпокоително малко, болниците са без достатъчно средства, а бизнесът на търговците на кръв – предимно роми, процъфтява, пише „The Washington Post”.

Търговията с кръв и кръвни продукти е незаконна в България и се наказва с глоба до 5000 евро. Но адвокати посочват, че е много трудно да се докаже нелегалната търговия, тъй като се изисква официалното оплакване на човека, който е платил на донора, а семействата са толкова отчаяни, че смятат черния пазар на кръв за свое единствено спасение.

Около клиниката десетки мъже седят и пушат по пейките и в кафенетата в очакване на клиенти. Не им се налага да чакат дълго.

Цените може да се окажат непосилни. На Славка Петрова са й поискали 250 евро, след това цената е била намалена на 200 евро.

Спасители или кръвопийци? Зависи от коя страна се намирате.

Българските власти призовават гражданите да проявят състрадание към нуждаещите се и да дарят кръв. Червеният кръст и Православната църква дадоха началото на двумесечна кампания, която цели да привлече внимание към хроничния недостиг на кръв.


Източници »
 

Добави коментар

Защитен код
Обнови

< Предишна   Следваща >
За контакти: editors@lekarbg.com
© 2006-2012 СТРАНА Всички права запазени.